Rozpočet pro realizaci jezírka do 5m3.
Než začnete s výkopem nového jezírka, je dobré se zamyslet, jak chcete jezírko využívat. Můžete se v něm jen koupat, můžete při koupání plavat mezi svými rybami, využít ho pouze pro chov Koi kaprů a jiných ryb nebo doplnit vaši zahradu o vodní plochu pouze okrasnou s lekníny a bujnou vegetací. Každé jezírko a jeho využití má svá specifika, která je nutno respektovat při jeho stavbě. Vysvětlíme vám základní rozdíly, a proč se držet osvědčených postupů.
Jaký je rozdíl mezi koupacím jezírkem a jezírkem pro ryby?
Zásadní rozdíl není žádný, pouze v koupacím jezírku je z bezpečnostních důvodů nutné mít čerpadlo namontované nasucho tj. buď v šachtě nebo tak, aby neleželo ve vodě. Jedná se o stejné pravidlo, jako u bazénů, kdyby došlo k poškození čerpadla nebo přívodního kabelu a selhal by i proudový chránič, hrozí úraz elektrickým proudem. To, zda jsou v jezírku ryby nebo ne, záleží jen na majiteli, avšak větší počet ryb více zatěžuje filtrační systém a je nutné zvolit výkonnější filtraci.
Montáž jezírkových čerpadel nasucho je výhodná pro všechny druhy jezírek z několika důvodů:
- při poruše jde čerpadlo snadno z šachty demontovat, vyčistit
- čerpadlo nenasává tolik hrubých nečistot, a tím mu prodlužujete životnost
- nehrozí úraz elektřinou
- čerpadlo i kabely nejsou v jezírku vidět
Velikost jezírka a umístění
Při rozhodování, jak velké bude vaše jezírko, je nutné myslet na to, že čím je větší, tím větší budou nejen pořizovací náklady, ale i ty provozní. Stoupne nejen účet za elektřinu, ale i za provoz čerpadel popř. UV lamp a bakteriálních násad a přípravků na potlačení řas. Zanedbatelná není ani spotřeba vody. Z ekonomických důvodů a z důvodu zvládnutí filtračního procesu je nejvhodnější volit velikost mezi 20 až 50 m3. Pokud jde o umístění jezírka přímo na pozemku, snažíme se vyhnout místům, která jsou na přímém slunci. Pokud nemáme jinou možnost, můžeme si pomoci vysazením stromů kolem jezírka, vyššími druhy pobřežních rostlin. Názor, že v blízkosti jezírka nemají být větší stromy, je mylný. Naopak vzrostlé stromy jsou ozdobou zahrady, vytvářejí stín a tak, jako i velké kameny, zásadně přispívají k přirozenému začlenění vodní plochy do vaší zahrady. Samozřejmě je nutné v těchto případech vhodně přizpůsobit filtraci z důvodu většího opadávání listí nebo jehličí.
Hloubka vody by se měla pohybovat od cca 1 m u přítoku do jezírka až po 2 m a více v nejhlubším místě u sání. Správné spádované dno zajistí samovolný pohyb nečistot k dnové vpustě. Pokud nebrání terénu v takovém složení, je vhodné se dostat v nejhlubším místě až na tři metry, což vytvoří výborné podmínky pro zimování ryb, zajistí teplotní stabilitu vody a využijeme ji i u koupacích jezírek.